Close

İnşaat Sektörü İçin Önemli İşbirliği : “USTA” Eğitimleri Başladı (06 Haziran 2016)

İNŞAAT SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ : “USTA” EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Yapı sektöründe çalışan ustaların mesleki niteliklerinin artırılması amacıyla, Çevre ve Şehircilik, Milli Eğitim ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları arasında, “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İmza Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bu çok önemli işbirliğinin, inşaat sektörümüz ve inşaatlarda çalışan ustalarımız için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Türkiye’nin ekonomik büyümesinin nişanesi olacak şehirleri oluşturmanın gayreti içinde olduklarını ifade eden Bakan Sarı, “Hedefimiz, ülkemizin mesleki hizmet standartlarını gelişmiş ülkeler seviyesine ve hatta üstüne çıkarmaktır. Bu hedefe ulaşmanın gerektirdiği ilk şey; mühendislik, planlama, mimarlık ve yapı müteahhitliği gibi alanlarda çalışanların, kayıt altına alınması ve yeterliklerinin belgelendirilmesidir” diye konuştu.
“Yapılarımızın yetkin ustalar eliyle üretilmesi sağlanacak”
İnşaat ustalarının eğitim alarak bu donanımla işgücü piyasasına çıkmalarının bir diğer öncelikleri olduğunu vurgulayan Bakan Sarı, şunları söyledi:
“2010 yılında gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler ile inşaat ustalarının kayıt altına alınması, eğitimleri ve belgeli usta çalıştırılması konusunda, ilk ciddi adımı atmış olduk. Bu kapsamda, şu anda, yaklaşık 384 bin kişinin verdiğimiz Geçici Ustalık Yetki Belgesi ile çalışmaktadır.”
Bugün atılan imzalarla, uygulamanın uluslararası tanınırlığı olan ve özel programlarla desteklenen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sürecine dönüştüğüne dikkat çeken Bakan Sarı, “Protokolün hayata geçmesiyle; Geçici Ustalık Belgesi’ne sahip yapı ustalarının eğitilmesini, yetkinliklerinin belgelendirilmesini, kayıt altına alınarak izlenmesini sağlayacağız. Sonra da Yapı Ruhsatına tabii inşaatlarda yetkinlik belgesine sahip ustaların çalışmasını gerçekleştirmiş olacağız. Bu sayede, nitelikli yapılarımızın, güvenli çalışma ortamında, yetkin ustalarımız eliyle üretilmesi sağlanmış olacaktır” dedi.
Bakan Sarı, eğitim programı süresince yürütülecek çalışmaları ise şöyle özetledi:
“Bakanlığımız; ustaların eğitimi için talep toplayacak ve koordinasyonu sağlayacak. Eğitimler; Milli Eğitim Bakanlığımızın görevlendireceği uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ise; eğitime ilişkin organizasyon, SGK, eğitici giderleri gibi ihtiyaçları karşılayacak. Ustalara mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik teorik ve pratik eğitimler verilecek, daha sonra atölye eğitimiyle, ustalar uygulama yapma şansı elde edecekler.  Böylece, bir yandan, bilinen yanlış uygulamalar düzeltilirken; diğer taraftan iş güvenliği, doğru malzeme seçimi ve uygulama bilinci verilerek sektör için kalifiye eleman yetiştirilmesi sağlanacaktır.”
Yapılan konuşmalarının ardından Bakan Fatma Güldemet Sarı, Bakan Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, işçi yeleği giyip, baret takarak protokolü imzaladı. Sarı, Soylu ve Erdem, törene katılan inşaat ustalarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir