Close

Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınav Soruları – Sınavlar Nasıl Yapılıyor. Ege Vizyon Akademi (16 Eylül 2016)

Ege Vizyon Akademi Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme yöneticileri Çağlar KALKAN ve Mehmet Murat BOZKURT’ Mesleki Yeterlilik Belgelendirme sınavlarında soruların içerikleri ve sınavların nasıl yapıldığını, Belgelendirme firmaları arasında belge almak farklı mı sorularını sorduk;

Ege Vizyon Akademi Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Genel Müdürü Mehmet Murat BOZKURT; Firmalar bu sektöre girebilmek için önce TÜRKAK dan 17024 personel belgelendirme akreditasyonu daha sonra da MYK akreditasyonu alarak Mesleki Yeterlilik Sınavları yapma hakkı elde edebilmektedir. Süreç uzun ve zor olması sebebi ile firma sayısı yavaş artmaktadır. TÜRKAK ve MYKk akreditasyonları firmaların ortak bir seviyede olmasını sağlamaktadır. Süreç içerisinde MYK nın sürekli denetimleri de firmaların devamlı hazır olmalarını ve iyi performanslarının devamını sağlamaktadır. dedi.

Ege Vizyon Akademi Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Firmasının Belgelendirme Müdürü Çağlar KALKAN, Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyenlerin başvuru yapmadan önce sınava girmek istedikleri mesleğe ait MESLEK STANDARDI’ nı öncelikle okumalarını tavsiye etti.

Mesleki Yeterlilik Kurumunun internet sitesi www.myk.gov.tr de veya http://www.myk.gov.tr/index.php/en/ulusal-meslek-standard-ana linkinde MESLEK STANDART’ larını bulabileceklerini söyleyen KALKAN, kişilerin çalışma sahalarında yaptıkları işin MESLEK STANDART’ ında yazanlarını okuduklarında kendi işlerine uygun olup olmadığına karar vermeleri gerektiğini söyledi.

Tereddüt ettikleri taktirde her zaman EGE VİZYON AKADEMİ firmamıza başvuranlara klavuzluk görevlerimizi yerine getireceğimizi bilmelerini isterim diyen KALKAN, ayrıca MYK web sitesinde yer alan firmalardan da kişilerin yardım alabileceğini sözlerine ekledi.

MESLEK STANDART’ ını okuyan ve kendi mesleği ile eşletiğini gören kişilerin ikinci aşamada ilgili mesleğin ULUSAL YETERLİLİK ini www.myk.gov.tr web adresinde veya http://www.myk.gov.tr/index.php/en/ulusal-yeterlilikler  linkinde bularak okumalarının söyleyen KALKAN, Aslında tüm sınavlara dair tüm bilgiler ve kritik adımlar MYK nın yayınladığı ULUSAL YETERLİLİK lerde yer aldığını belirtti.

Teorik ve mülakat sınavlarında başarılı olmak için gerekli olan tüm bilgileri MESLEK STANDART larında ve ULUSAL YETERLİLİK lerde bulunduğunu ayrıca ULUSAL YETERLİLİKLER içerisinde hangi konularda eğitim alınması – bilgili olunması gerektiği dahi yazmaktadır açıklaması yapan KALKAN sınavların herkese eşit şartlarda kamera kayıtları alınarak yapıldığını söyledi.

Uyguluma sınavlarının da kişilerin sınavlara gireceği mesleklerin gerekliliklerinden oluştuğunu, MESLEK STANDARTlarının ve ULUSAL YETERLİLİK lerin okunması ile uygulama sınavlarında nelerle karşılaşılacığının da çok açık bir şekilde yazıldığını söyleyen KALKAN, tabi ki sınava girmeyi düşündüğünüz mesleği yapmıyor olanların başarı şansının yok denecek kadar az olduğunu söyledi.

Son olarak; Sınava girecek adaylara, bildiğini ve yaptığınız işin sınavına girin ve sınav öncesi muhakkak MESLEK STANDART larının ve ULUSAL YETERLİLİK leri okuyun çağrısı yapan KALKAN, tüm adaylara başarılar diliyorum dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir