Close

Mesleki Yeterlilik Belgesi Artık Zorunlu (05 Mart 2015)

İzmirde İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda yetkin firmalardan İzmir Alternatif OSGB İşyeri hekimi Dr Mustafa KEBAT’ mesleki yeterlilik hakkında düşüncelerini ve işverenlerin bu konuda ne yapması gerektiğini sorduk.

İzmir Alternatif İş Sağlığı ve Güvenliği ortağı ve yöneticisi Dr Mustafa KEBAT, işverenlere yönelik yaptığı açıklamada; işverenlerimiz çalışanlarının mesleki yeterlilik almalarını sağlamalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği nedeni ile mesleki yeterlilik belgesi olan çalışanların mesleklerini daha bilgili, kaliteli ve güvenliği yapacağını söyledi. Ayrıca bu konuda devletin de teşfiklerinin olduğunu, işveren üzerinde ciddi bir yük olan sigorta pirimi desteğinden de yararlanabileceklerini söyleyen Dr Mustafa KEBAT, devlet desteği hakkında;

MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) ile SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) arasında, 6111 sayılı kanun kapsamında işbirliği yapılması sebebi ile Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişileri istihdam eden işverenlerin 48 aya varan işveren pirimleri devlet tarafından karşılanacaktır.

Bu kapsamda işverenlerin; MYK portalından 6111 sayılı kanunda belirtilen şartları taşıyan tüm mesleki yeterlilik belgesi sahibi çalışanlarını SGK sistemine online olarak iletmesi yeterli olacaktır.

48 aylık işveren pirimi muafiyetinde işverenler belge ibrazı ile SGK ya başvur yapma zorunluluğu yoktur. Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir