Close

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğuna İlişkin Açıklama Çağlar Kalkan (27 Mart 2017)

Genel Müdürümüz Çağlar KALKAN Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu hakkındaki açıklamasında;

 

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu Ek-1 nci maddesi “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 24.03.2016 tarihinde yayımlanan 2016/1 sayılı tebliğde yer alan 8 meslekte belgesiz çalışanlar için verilen 12 aylık süre 24.03.2017 tarihinde dolmuştur.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunda 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için meslekî yeterlilik belgesi şartı aranmamaktadır.

Bu sebeple, 24.03.2016 tarihinde yayımlanan 2016/1 sayılı tebliğde yer alan 8 meslekte çalışmak isteyenler için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık belgesi ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden alınan mesleki eğitim diploması haricindeki kurs bitirme belgeleri, çıraklık, kalfalık ve eğitim katılım belgeleri gibi tüm belgeler 24.03.2017 tarihi itibariyle geçersiz sayılmaktadır.

Belge muafiyeti konusunda Mesleki Yeterlilik Kurumu www.myk.gov.tr/belgezorunlulugu web sitesindeki muafiyet tablosu yayımlamıştır.

İlgili tüm tarafların konuya hassasiyetle yaklaşmalarını isteyen KALKAN, firmamız Ege Vizyon Akademiyi telefonla arayan ve bizzat başvuran herkesi bilgilendirmekten mutluluk duyuyoruz dedi.

KALKAN, bizi 0 232 484 4 494 nolu telefonumuzdan mesai saatlerinde arayabilirsiniz diyerek sözlerini sonlandırdır.

Mesleki Yeterlilik, usta, belge, zorunluluk, ege vizyon akademi, ustalık, çırak, kalfa, zorunluluk ,merkez, myk, myk gov, ücret, yardım, 6111, bakanlık, yardım, destek, hizmet, turizm , inşaat, metal, asansör, ahşap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir