Close

Mesleki Yeterlilik Belgeli Herkese Avrupa Birliği Ülkelerinde Çalışma İmkanı Murat Bozkurt (20 Eylül 2015)

Ege Vizyon Akademi genel müdürü ve ortağı, Erben Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi ve İş Geliştirme Uzmanı Murat BOZKURT, yeni dönemde Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi tüm çalışanların başta Avrupa Birliği Ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde geçerli meslek sertifikaları olduğunu ve iş imkanlarının arttığını belirtti. Vasıfsız işçi yerine Belgeli çalışacak olan kişilerin daha yüksek ücretlerle çalışabileceğini daha iyi imkanlara sahip olacağını dile getirdi.

Europass Sertifikası Nedir?

Europass Sertifikası, Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi çalışanların AB ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde çalışabilme imkanı sunmaktadır.

Europass Sertifika Eki; mesleki öğretim ve eğitim sertifikası veya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahiplerine verilebilen, AB ülkeleri ile Europass’ı tanıyan ülkelerde kullanılan, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı, bilgi beceri ve yetkinliklerin özellikle ülke dışındaki işverenler veya kurumlar tarafından daha kolay anlaşılmasını sağlayan ve ayrıca MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinde yer alan yeterlilik birimlerine ilişkin öğrenme çıktılarını içeren ortak bir formattır.

Europass Sertifika eki MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahiplerinin Ulusal Europass Merkezi ve MYK internet sitelerinden ücretsiz erişilebileceği uluslar arası normlara göre hazırlanmış bir dokümandır.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinde yer alan yeterlilik birimlerine ilişkin öğrenme çıktıları ve belgede yer verilmeyen belgeyi açıklayıcı diğer ifadeler, ilgili ulusal yeterliliğe ait Europass Sertifika Ekinde yer almaktadır.

Europass hakkında bilgi için;

http://europass.gov.tr/index.php

Ulusal Yeterliliklere İlişkin Europass Sertifika bilgileri için link;

http://www.myk.gov.tr/index.php/tr/component/yeterlilik_sor/?view=yeterlilik_sor&layout=serlist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir